Wiele osób zastanawia się, jakie kompetencje posiada profesjonalny detektyw oraz w jakich sytuacjach jego wynajęcie może okazać się nieocenioną pomocą. Aby mieć pewność, że usługa detektywistyczna wykonana będzie na najwyższym poziomie, warto upewnić się, czy osoba ta posiada wymagane uprawnienia pozwalające na wykonywanie tego zawodu.
Kim jest detektyw?
Według przepisów polskiego prawa detektyw to osoba, która może uzyskiwać, przetwarzać i przekazywać informacje zebrane w toku zleconego śledztwa. Warto podkreślić, że czynności podejmowane przez taką osobę nie mogą ingerować w zakres działań organów i instancji państwowych, m.in. policji, służb specjalnych lub prokuratury. Jednym z przykładów działań niedozwolonych w czasie detektywistycznego śledztwa jest stosowanie lokalizatorów GPS. Aby móc legalnie wykonywać ten zawód, należy posiadać odpowiednią licencję. Jej uzyskanie możliwe jest przez obywatela Polski lub Unii Europejskiej, który ukończył 21. rok życia, posiada zaświadczenie o niekaralności, poddaje się okresowym badaniom lekarskim i testom psychologicznym, a także ukończył szkolenia z zakresu ochrony danych osobowych. Po spełnieniu powyższych warunków komendant wojewódzki Policji może wydać stosowną licencję. Dzięki temu dokumentowi dowody zebrane przez detektywa są prawomocne, a jego zeznania uznawane za prawdziwe.
W jakich sytuacjach najczęściej pomaga biuro detektywistyczne?
Praca detektywa jest bardzo zróżnicowana. Może on realizować zarówno zlecenia od osób prywatnych, jak i firm lub instytucji. Wśród najczęstszych zleceń indywidualnych wyróżnić można:
- zbieranie dowodów na zdradę współmałżonka,
- poszukiwanie osób zaginionych lub ukrywających się,
- badanie okoliczności kradzieży lub przestępstw,
- a także prowadzenie obserwacji młodzieży, którą rodzice podejrzewają o branie narkotyków lub problemy z prawem.
Warto podkreślić, że coraz częściej detektywi podejmują się zleceń dla firm. Zwykle obejmują one badanie rzetelności potencjalnego kontrahenta, szacowanie stanu majątkowego dłużnika lub śledztwa związane z pozyskaniem informacji o szkodach zgłaszanych zakładom ubezpieczeniowym.
Jak wygląda współpraca z agencją detektywistyczną?
Współpraca z detektywem obejmuje zawarcie kontraktu na czynności związane ze śledztwem. Po przedstawieniu danej sytuacji biuro przygotowuje wstępny kosztorys oraz zakres działań. Płatność następuje zwykle po zakończonym zleceniu podczas przekazania zdobytych informacji. Warto podkreślić, że detektywa obowiązuje tajemnica zawodowa, która może zostać uchylona tylko w nielicznych przypadkach. Jeśli klient nie odbierze zebranych informacji, wykonujący zlecenie zobowiązany jest je zniszczyć.
Detektyw może okazać się jedyną osobą, która pomoże pozyskać potrzebne dane o śledzonym, lub dowody w toczącej się sprawie rozwodowej lub karnej. Dzięki swojej licencji stanowi on rzetelne źródło informacji. Aby być w pełni zadowolonym z usług biura detektywistycznego, warto uprzednio sprawdzić opinię byłych klientów oraz uprawienia zatrudnionych w niej osób.