Szukasz godnego zaufania sprzedawcy firm w Czechach? Chcesz rozpocząć działalność w nowej spółce u naszych południowych sąsiadów? Zakup i prowadzenie firmy w Czechach, wiąże się z dodatkowym profitami i możliwościami odpisu podatku. Dzięki temu można też między innymi, zakupić samochód bez vatu. Sprawdź, jaki jest tam koszt sprzedaży firmy i jak przebiega jej proces.
Na czym polega sprzedaż spółek w Czechach?
W ofercie znaleźć można gotowe spółki czeskie, tak zwane s.r.o., które zaraz po zakupie są gotowe do rozpoczęcia działania na rynku. Kierując się doświadczeniem, sprzedawcy proponują zazwyczaj spółki składające się z tylko jednego wspólnika i jednego członka zarządu. Adres i główna siedziba firmy rejestrowana jest w jednym z większych czeskich miast.
Kapitał zakładowy zaraz po założeniu firmy wynosi około 1000 czeskich koron. Działalność, jaką może prowadzić taka firma, jest dość szeroka. Obejmuje ona tak zwaną działalność wolną. Wszystkie zakładane spółki są nowe i nie prowadziły nigdy działalności. Niewątpliwym atutem tej oferty jest transparentność spółki i poczucie całkowitego bezpieczeństwa dla kupującego.
Ile kosztuje zakup spółki w Czechach?
Sprzedaż firmy w Czechach wiąże się wydatkiem rzędu 15000 czeskich koron. W cenie transakcji są uwzględnione takie koszty jak: udziały w spółce i ich zakup oraz urzędowe poświadczenia podpisów na umowie sprzedaży. Dodatkowym kosztem jest także wniosek o zmianę danych w Rejestrze Handlowym, przygotowany i złożony w imieniu kupującego, a także nawiązanie współpracy z wybranym biurem zajmującym się księgowością.
Do tego dochodzi jeszcze opłata za aktualizację danych, którą trzeba uiścić w sądzie. Jest to koszt około 2000 czeskich koron. Jeśli istnieje potrzeba fizycznego założenia siedziby, to roczny koszt obsługi jej przez sprzedawcę mieści się w granicach 5000 koron. Oczywiście przy każdej zmianie umowy spółki, potrzebna jest również pomoc notariusza oraz jego wynagrodzenie. W tym przypadku koszt usługi notarialnej ustalany jest indywidualnie.
Jak przebiega sprzedaż firmy w Czechach?
Po przesłaniu przez kupującego nowych danych wspólnika i członka zarządu przygotowywana jest umowa sprzedaży udziałów. Wszystkie potrzebne dokumenty są wysyłane z odpowiednim wyprzedzeniem poprzez e-maila. Dzięki temu klient ma czas na dokładne zapoznanie się z jej treścią. Następnie jest umawiane spotkanie w dogodnym dla klienta terminie i miejscu. Na spotkaniu poświadczane są podpisy i dokonuje się potrzebnych rozliczeń. W przypadku niemożności zorganizowania spotkania, możliwa jest korespondencyjna droga zawarcia umowy i przeprowadzenia transakcji. W wyjątkowych sytuacjach sprzedawca może zorganizować dojazd do klienta.
Dopełnieniem procesu sprzedaży spółki jest wymóg zmiany danych w Rejestrze Handlowym. Firma sprzedająca bierze ten obowiązek na siebie. Po dokonaniu zmiany, do klienta przesyłany jest aktualny odpis. Sprzedaż firmy w Czechach organizowana jest w ciągu zaledwie jednego dnia, co jest jej niewątpliwym atutem. Nowa spółka i dane nowych właścicieli są widoczne w Rejestrze Handlowym po upływie około dwóch tygodni.